Brama Brandenburska

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Berlina jest Brama Brandenburska. Od ponad dwustu dwudziestu lat jest niemym świadkiem zawirowań historycznych. Dziś jest nie tylko charakterystycznym punktem miasta, ale przede wszystkim symbolem Pokoju i Wolności oraz zjednoczenia Niemiec.

Powstała w latach 1788-1791, według projektu niemieckiego architekta. Utrzymana w stylu wczesnoklasycystycznym. Jej wysokość wynosi 26 m, a szerokość 65,5m. Brama wsparta jest na dwóch rzędach 12 kolumn w stylu doryckim. Tworzą one pięć przejazdów. Środkowy jest najszerszy i do początku XX wieku był przeznaczony tylko dla rodziny cesarskiej oraz dostojnych gości.

Na szczycie bramy stoi odlana z bązu kwadryga, którą powozi Nike. Pomnik zachywcił Napoleona Bonaparte, który po wygranej bitwie pod Jeną zabrał go do Paryża. Po jego klęsce kwadryga powróciła do Berlina.

W 1933 roku przez bramę przeszedł pochód świętujący sukces partii narodowo-socjalistycznej.

Wczasach zimnej wojny gdy Berlin podzielony był na dwie części, Brama Brandenburska stała na pasie ziemi niczyjej i nie było do nie dostępu.

Obecnie Brama Brandenburska jest wyłączona z ruchu drogowego, głównie z powodu szkodliwości spalin niszczących piaskowiec, z którego brama jest zbudowana.

SPRAWDŹ JAKA JEST TERAZ POGODA W BERLINIE
Brama Brandenburska w Berlinie

Brama Brandenburska w Berlinie, fot. Alicja Rapsiewicz


Mapa Niemiec, Mapa Berlina

Podobne artykuły