Linz było ukochanym miastem Adolfa Hitlera. Spędził tu dziewięć lat swego dzieciństwa, ale zawsze bardzo dobrze wspominał to miejsce.
Gdy doszedł do władzy planował przekształcić Linz w miasto kultury, dorównujące rangą Paryżowi czy Wiedniowi. Dzisiejsze władze miasta postanowiły wykorzystać ten fakt, zwłaszcza, że w mieście nie brakuje pozostałości i pamiątek z czasów nazizmu.
W Linz i jego okolicach wybrano więc 10 głównych miejsc związanych z działalnością Hitlera:
– Mauthausen położony na obrzeżach miasta, jeden z najbardziej znanych obozów hitlerowskich w Austrii. Zamordowano w nim 300 tysięcy ludzi.
– Hauptplatz, przy którym stoją barokowe kamienice, dokładnie tak ja za czasów dzieciństwa Hitlera. Główny plac miasta w czasach nazizmu zwany był Adolf Hitler Plaz.
– W Linz znajdują się podziemne zakłady lotnicze. Samoloty były tu budowane przez więźniów. Miały one być wykorzystywane w walce z aliantami.
– Ratusz, czyli Rathaus – miejsce, z którego Hitler przemawiał do zwolenników nazizmu, po zajęciu terenów austriackich w roku 1938.
– Ważną rolę odegrał tez most Nibelungen. Hitler planował stworzyć na nim aleję bohaterów niemieckich.
– Groby rodziców Hitlera znajdują się w pobliskiej wiosce Leonding. Po dziś dzień zwolennicy nazizmu zapalają świece w dniu rocznicy urodzin oraz śmierci wodza.
– Zamek w Linzu odegrał również ważną rolę, jako koszary dla żołnierzy nazistowskich w czasie wojny.
– W 1942 roku Hitlerufundował dla miasta Linz pomnik Afrodyty. Stał on na Bergbaupark, ale dziś pozostał tylko cokół.
– W jednej części miasta mieszkali robotnicy, którzy pracowali w zakładach zbrojeniowych. Marzeniem Hitlera było, aby Linz stał się nie tylko ośrodkiem kulturalnym, ale także centrum produkcji sprzętu wojskowego. Jedną z fabryk nazwano Hermann-Goering-Werke – na cześć wiernego współpracownika Hitlera. Okazuje się, że fabryka działa do dziś pod nazwą Voestalpine.
NAJTAŃSZY PRZEWODNIK PO AUSTRII
Mapa Austrii, mapa Linz