Akropol w starożytnej Grecji był osiedlem, miastem, bądź częścią miasta położonym na wysokiej górze. Spośród wszystkich greckich akropoli najsłynniejszy jest ten ateński.
Zwykle akropole budowano na najwyższych wzniesieniach w okolicy. W przypadku Aten było trochę inaczej. Powód takiego rozwiązania był banalny – na najwyższym wzniesieniu w okolicy – Likavitos grasowały stada wilków, toteż przezorni Ateńczycy przenieśli swoje centrum kulturalne w nieco inne miejsce.
Wchodząc na Akropol turyści mijają starorzymski Odeon Herodesa Attykusa, który pełnił funkcję teatru, także we współczesnych czasach. Występowali tam tak znani współcześni artyści jak Monserrat Caballe, Maria Callas, Luciano Pavarotti, Placido Domingo czy Zbigniew Preisner.
Najstarsze budowle na Akropolu niestety nie dotrwały do dzisiejszych czasów – to wina zniszczeń do jakich doszło w trakcie wojny z Persją, jaka miała miejsce na początku V w. p.n.e.
Chcąc dostać się na Akropol należy przejść przez monumentalne wrota – Propyleje wzniesione przez architekta Mnesiklesa.
Zaraz obok Propylejów znajdują się pozostałości Pinakoteki. Było to miejsce w którym ateńczycy mogli trochę odetchnąć po trudzie wspięcia się na 90-metrowe wzniesienie (to wysokość względna). Pinakoteka była rodzajem muzeum, w którym można było podziwiać dzieła ówczesnych artystów.
Największą atrakcją Akropolu w Atenach jest Partenon – świątynia zbudowana ku czci bogini Ateny Partenos z inicjatywy Peryklesa. W środku świątyni znajdował się pomnik Ateny wykonany w technice chryzelefantyny. Pełnił on także rolę skarbca, z którego można było skorzystać w sytuacji kryzysowej.
Uwagę turystów przyciągają również takie obiekty jak Erechtejon ze słynnym balkonem z Kariatydami czy świątynia Ateny Nike. W centralnej części wzgórza rośnie sobie krzew oliwny. Według legendy, jest to drzewko, które Ateńczycy dostali w prezencie od patronki miasta – Ateny.
Mapa Grecji, Mapa Aten