Pierwotnie mały kościółek położony na szlaku św. Jakuba był na przestrzeni wieków rozbudowywany i odbudowywany po pożarze i zniszczeniach wojennych. Dziś okazały kościół kryje w sobie kilka skarbów…
Mała kapliczka z XIII wieku jest dziś jednym z głównych kościołów Hamburga. Gmach świątyni wielokrotnie zmieniał swój kształt i przeznaczenie – w czasach napoleońskich był nawet stajnią dla wojskowych koni.
W środku, na uwagę zasługują przede wszystkim bogato zdobione ołtarze, które były ufundowane przez rzemieślnicze cechy. Najpiękniejszy jest ołtarz św. Trójcy z XVI wieku, który znajduje się w prezbiterium. Pozostałe dwa ołtarze św. Piotra i św. Łukasza, również pochodzą ze średniowiecza.
Kościelne smukłe okna zdobią kolorowe witraże, które powstały w połowie ubiegłego stulecia. Przedstawiają najważniejsze wydarzenia w kalendarzu świąt kościelnych. Mamy więc: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, Boże Narodzenie, następnie Wielki Piątek oraz Mękę Pańską, Wielkanoc z Zesłaniem Ducha Świętego.
Prawdziwym skarbem kościoła są barokowe organy, które szybko zdobyły dobrą sławę. O posadę organisty ubiegał się nawet Jan Sebastian Bach. Dziś rozbrzmiewają pięknym dźwiękiem podczas niedzielnych nabożeństw.
Do Kościoła św. Jakuba należy też sala zwana Herrensaal , czyli Sala Dostojników. Niegdyś mieściła się w niej biblioteka. Na suficie umieszczono malowidła, które przedstawiają alegorie mieszczańskich cnót oraz podkreślają znaczenie i wagę rady parafialnej. Na ścianach zobaczymy herby dostojników kościelnych oraz pastorów.
Mapa Niemiec, Mapa Hamburga