U stóp Kapitolu i Palatynu znajduje się najstarszy plan miejski w Rzymie – Forum Romanum. Pierwsze znajdujące się tam budynki datowane są na VII wiek p.n.e.
Za czasów republiki rzymskiej było to centrum życia towarzyskiego i politycznego Rzymu. Dopiero za czasów cesarza Augusta Forum Romanum zaczęło tracić na znaczeniu, a centrum polityczne stopniowo przenosiło się na dwór cesarski. Natomiast zachowało ono funkcje rozrywkowe, handlowe i reprezentacyjne.
Jedną z najbardziej charakterystycznych zabytków, znajdujących się na Forum Romanum są pozostałości świątyni Saturna, znajdująca się w jego południowo-zachodniej części. Najstarszą powstałą tam świątynią, i jedną z najstarszych w całym Rzymie jest świątynia Westy, która pochodzi z VII wieku p.n.e.
Uwagę turystów z pewnością przyciągną łuki triumfalne wzniesione dla upamiętnienia zwycięstw cesarzy: Augusta, Tyberiusza, Tytusa i Septymiusza Sewera.
Niedaleko Łuku Septymiusza Sewera można zobaczyć słynny Czarny Kamień. Wedle legendy przykrywa on miejsce, w którym został zabity, lub wzięty do nieba (istnieją dwie wersje) Romulus.
Naprzeciwko Czarnego Kamienia znajduje się Kuria, w której odbywały się zebrania Senatu. We wczesnym średniowieczu została ona zamieniona na kościół.
W okolicach Łuku Septymiusza można też zobaczyć Pępek Rzymu (Umbilicus Urbis Romae) – niewielki budynek, który wyznaczał centrum miasta, a według wierzeń także miejsce kontaktu świata żywych ze światem zmarłych.
Forum zostało zdewastowane w czasie najazdu Wizygotów, a dzieła zniszczenia najprawdopodobniej dopełniło trzęsienie ziemi z początku IX w. Prace wykopaliskowe są prowadzone od końca XIX w., dzięki czemu obecnie można podziwiać te piękne, starożytne zabytki.
Mapa Włoch, Mapa Rzymu