Spacerując nad Tybrem nie da się nie zauważyć pewnej charakterystycznej, cylindrycznej budowli. Jest to Zamek św. Anioła.
Został on zbudowany w II w. jako grobowiec cesarza Hadriana. Około roku 403 Mauzoleum Hadriana zostało włączone w ciąg murów obronnych miasta przez cesarza zachodniej części imperium rzymskiego – Honoriusza.
Nazwa Zamek św. Anioła została mu nadana przez papieża Grzegorza Wielkiego. Wedle legendy w trakcie zarazy jaka nawiedziła Rzym, nad grobowcem ukazał się wizerunek Archanioła Michała chowającego miecz. Uważny obserwator może zauważyć wznoszącą się nad zamkiem rzeźbę przedstawiającą dowódcę niebiańskich zastępów.
Otaczające zamek bastiony i fosa pochodzą z okresu średniowiecza, kiedy to zamek stał się prawdziwą fortecą, najpotężniejszym fragmentem murów obronnych miasta. Od IX w. zamek jest połączony murami z Watykanem, co pozwalało papieżom w razie niebezpieczeństwa skryć się w bezpiecznej fortecy.
W średniowieczu wiele rzymskich rodzin starało się o wejście w posiadanie zamku, gdyż było to gwarancją wpływów politycznych.
Zamek przechodził z rąk do rąk możnych rzymskich rodów aż do 1367 roku, kiedy klucze trafiły do rąk papieża Urbana V. Wtedy to historia zamku na długo złączyła się z historią papiestwa.
W okresie renesansu, głównie za sprawą papieża Juliusza II zamek został podzielony na dwie części. W dolnej znajdowało się więzienie i pomieszczenia gospodarcze, a w górnej luksusowy apartament, skarbiec i archiwum. Za sprawą tegoż papieża na zamku wybudowano także okno błogosławieństw.
Po upadku państwa kościelnego, zamek stał się własnością powstającego państwa włoskiego. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania. Turyści mogą oglądać apartamenty papieskie zdobione freskami, kolekcję uzbrojenia i muzeum dawnego wojska papieskiego. Z tarasu widokowego znajdującego się tuż pod figurą Archanioła Michała można podziwiać panoramę Rzymu oraz bazylikę św. Piotra.
Będąc w Zamku św. Anioła warto zwrócić uwagę także na prowadzący do niego Most św, Anioła, który powstał w celu ułatwienia dojścia do Mauzoleum Hadriana. Spacerując mostem nie można nie zauważyć posągów aniołów dłuta Giovanniego Berniniego. Na moście znajdują się także XVI-wieczne rzeźby przedstawiające św. Piotra i Pawła.
Mapa Włoch, Mapa Rzymu