Najważniejszy i główny kościół Rotterdamu pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. To jedyny przykład sakralnej architektury późnego średniowiecza jaki zachował się w mieście.
Jego mury odbudowane po zniszczeniach jakich doznał podczas II wojny światowej mocno kontrastują z nowoczesną architekturą Rotterdamu. Ze względu na rozmiar, świątynia dostała przydomek Wielki Kościół.
Świątynia posiada budowę bazylikową i oparta jest na planie krzyża. W dwóch wąskich nawach bocznych znajdują się liczne małe kaplice. Warto zwrócić uwagę na nagrobki, które umieszczone są w posadzkach kaplic. Dawniej w kościele można było pochować tylko przedstawicieli duchowieństwa, ale gdy miejsca na przykościelnym cmentarzu zaczęło brakować, wydano pozwolenie na pochówek osób świeckich.
Ciekawym choć dość współczesnym elementem kościoła są drzwi z brązu zaprojektowane przez włoskiego rzeźbiarza Giacomo Manzu. Mają one przedstawiać wojnę gdy są zamknięte, natomiast gdy się je otworzy stanowią metaforę pokoju.
W kościele św. Wawrzyńca znajdują się trzy komplety organów. Główne organy zostały zrekonstruowane, ale te które znajdują się w transepcie i prezbiterium są oryginalne.
Legenda głosi, że w XV wieku, gdy kościół zaczęto budować, każdy kto ofiarował 3 tysiące sztuk cegieł, mógł otrzymać obywatelstwo Rotterdamu. Podarowane cegły miały być przeznaczone na wieżę kościelną. Dziś z tej wieży można popatrzeć na miasto.
Mapa Holandii, Mapa Rotterdamu