Położone na wzgórzu historyczne centrum miasta jest jednym z najciekawszych miejsc we Frankfurcie nad Menem. Właśnie stąd najlepiej zacząć zwiedzania miasta.
Znajduje się tu wiele zabytkowych kamienic. W XII wieku odbywały się tu wielkie targi i kiermasze, na które ściągali handlarze z różnych krajów Europy, m.in. z Francji, czy Włoch. Niektóre targi, jak Frankfurt Book Fair, czy Frankurter Messe, istnieją do dziś, ale przeniesiono je w inne, dogodniejsze miejsce.
Na miały miejsce ważne uroczystości. Do najważniejszych należą koronacje Świętych Cesarzy Rzymskich narodu niemieckiego, które odbywały się w ratuszu Romer.
Gmach ratusza znajduje się przy głównym placu. Wzniesiony jeszcze w epoce średniowiecza stał się wizytówką Salzburga. Budek został w dużej części zniszczony w marcu 1944 roku, gdy miasto zostało zbombardowane, a dzisiejszy wygląd i kształt zawdzięcza licznym renowacjom i pracom rekonstrukcyjnym.
Romer spełniał funkcję ratusza przez 600 lat. Dziś mieszczą się w nim m.in. Standesamt, czy civil registration Office. Do zwiedzania jest dostępna reprezentacyjna Kaisersaal, czyli Sala Cesarska, w której można podziwiać unikatową XIX-wieczną kolekcję portretów niemieckich władców. Do najsłynniejszych należą podobizny Alberta I i Ferdynanda III pędzla Edwarda Von Steinle.
Po wschodniej stronie placu, naprzeciwko ratusza znajduje się Ostzeile – rząd sześciu ciekawych półdrewnianych kamienic, które są rekonstrukcjami zbudowanych w XV i XVI wieku domów. Każdy z nich ma swoje imię: Zum Engel, Goldener Greif, Wilder Mann, Klainer Dashberg-Shlussel, Grosser Laubenberg, Kleiner Laubenberg.
Na środku placu znajduje się Gerechtigkeitsbrunnen, czyli Fontanna Sprawiedliwości, którą zbudowano w 1543 roku. Statuetka bogini Justitia, która stoi na środku fontanny, trzyma wagę i miecz, ale nie ma jednak, jak to zwykle bywa, zakrytych oczu. Została ona stworzona z czerwonego piaskowca przez rzeźbiarza Jana Kocha.
Na południe od ratusza Romer mieści się Muzeum Historyczne – Historishes Museum. Można tu dowiedzieć się wiele o historii Frankfurtu, od czasów średniowiecza, przez ciężkie czasy wojny po współczesność. Znajdują się tu także makiety miasta, które ukazują Frankfurt w różnych epokach: w średniowieczu, czasach Cesarstwa, lata po II Wojnie Światowej oraz po rekonstrukcji.
Po przeciwnej stronie Muzeum Historycznego znajduje się Alte Nikolaikirche, kościół św. Mikołaja. To malutki kościół gotycki, który został wzniesiony w XI wieku. Każdego dnia o godzinie 9:05, 12:05 i 17:05 można usłyszeć dźwięk 35 dzwonów kościelnego kuranta.
W sąsiedztwie Alte Nikolaikirche mieści się Kamienny Dom – Steinernes Haus. Jest to rekonstrukcja domu, który jako jeden z nielicznych na Romerberg zbudowany jest z kamienia. Obecnie znajduje się w nim galeria sztuki.
Mapa Niemiec, Mapa Frankfurtu